Nepriklausomai nuo Jūsų finansinės situacijos ar valstybės ekonominės padėties, investavimas – veiksminga strategija apsaugoti santaupas nuo nuvertėjimo ir padidinti jų vertę. Jeigu dar tik ruošiatės investuoti, susigaudyti finansų rinkoje iš pradžių gali būti nelengva.
Didžiausias Lietuvos kredito bendroves vienijančios paskolų palyginimo platformos „Credit King“ komanda dalinasi patarimais, kurie pravers norintiems pradėti pirmąsias investicijas.
1) Pasirinkite investicijų tipą.
Šiandienos investavimo laukas kaip niekad platus: nuo nekilnojamo turto, įmonių akcijų, paskolų iki kriptovaliutų ir dar daugiau. Nuo investicijos tipo pasirinkimo priklauso daugybė niuansų, pavyzdžiui, kokio dydžio pradinį kapitalą galima investuoti, kiek aktyviai teks domėtis dinamiška rinkos situacija, kiek teorinių ir įžvalgų būtina sukaupti ir dar daugiau. Taigi, investicijos tipo pasirinkimas turėtų būti pirmasis ir bene svarbiausias Jūsų žingsnis. Plačiau apie skirtingas investicijas, jų privalumus ir rizikas sužinosite šio straipsnio pabaigoje.
Kriptovaliutos – investavimo modelis, kuris užkariauja pasaulį ar nepamatuota rizika?
Kas yra paskolos refinansavimas ir kaip tai veikia?
Paskola automobiliui ar veiklos nuoma – privalumai ir trūkumai
2) Pradėkite investuoti kuo anksčiau.
Investavimo procesas yra orientuotas į tęstinumą. Tikėtina, kad kuo ilgiau investuojate, tuo solidesnė bus Jūsų grąža ateityje. Tai galima iliustruoti skaičiais: kas mėnesį investuojant po 200 eurų, turint 6 proc. vidutinę metinę grąžą, po dešimtmečio Jūsų investicijų suma sieks apie 32 tūkst. eurų.
24200 eurų bus Jūsų įnašas, o beveik 8 tūkst. eurų – palūkanos, kurias uždirbote už savo investiciją. Žinoma, tai – tik teoriniai skaičiavimai. Akcijų rinkoje netrūksta nuosmukių ir pakilimų, tačiau pradėjus nuoseklias investicijas jauname amžiuje, ilgalaikė grąža visada būna didesnė.
3) Investuokite į kelis skirtingus projektus ar įmones.
Viena esminių investavimo taisyklių – skaidyti investicijas. Nepamirškite, kad net ir patikima investicija gali nepasiteisinti, tad visada pasirinkite bent kelis skirtingus Jus dominančius projektus ar verslus. Ruošiantis investuoti, taip pat būtina įdėmiau pasidomėti konkrečia įmone, organizacija ar projektu. Tai leis ne tik įvertinti verslo reputaciją, bet ir padės sužinoti, kaip verslas kuria pajamas ir įsitikinti, ar tokia investicija išties pelninga.
4) Nusibrėžkite investicijos tikslą ir žinokite, kiek pinigų galite jam skirti.
Kiek turėtumėte investuoti, priklauso nuo Jūsų galimybių, užsibrėžto investavimo tikslo ir laiko, per kurį planuojate jį pasiekti. Pavyzdžiui, jeigu investicijas kaupiate senatvės pensijai, patariama šiam tikslui skirti apie 10 proc. kasmėnesinių pajamų, esant galimybėms, ir daugiau. Tai bene ilgiausias investavimo horizontas, todėl pirmaisiais metais rekomenduojama rinktis rizikingesnes, tačiau didesnę grąžą teikiančias investicijas. Tuo tarpu, jeigu investuojate į artimesnį tikslą, pavyzdžiui, automobilį ar pradinį būsto įnašą, rekomenduojama rinktis saugesnes investicijas su nedideliais svyravimais. Žinoma, tuomet ir grąža bus mažesnė.
Bet kokiu atveju, atsargiai įvertinkite visas rizikas ir vienu kartu investuokite tik tiek, kiek galite prarasti – visada yra tikimybė, kad net ir atidžiai pamatuota investicija praras savo vertę.
5) Nesitikėkite ypač greito pelno.
Pasitaiko, kad nepatyrę investuotojai tikisi greitos grąžos. Deja, per naktį didelių pinigų susikrauti veikiausiai nepavyks: investavimas yra ilgalaikis procesas, kuriam prireiks šiek tiek kantrybės. Piniginė grąža beveik visada uždirbama nuosekliai ir po truputį.
Trumpai aptarkime pagrindinius investicijų tipus:
Akcijos – perkant akcijas, investuojama į konkrečią įmonę, jos pajamas ir turtą. Akcininkai gali parduoti ar pirkti akcijas tarpusavyje arba, kai akcijų vertė pakyla, jas parduoti kitiems asmenims. Tai investavimo metodas, kuris potencialiai uždirba solidžią grąžą, tačiau yra rizikingesnis nei daugelis kitų investicijų: įmonė gali prarasti vertę ir bankrutuoti. Be to, perkant akcijas, būtina aktyviai domėtis situacija, kuri dinamiškai keičiasi, nuolat sekti pokyčius akcijų rinkose.
Obligacijos (skolos vertybiniai popieriai) – tai paskola su palūkanomis, kurią Jūs suteikiate obligacijos leidėjui (emitentui): vyriausybei, valstybinėms įstaigoms ar įmonėms. Emitentas iš anksto nustatytais terminais moka palūkanas obligacijos savininkams, o termino pabaigoje išmoka ir nominaliąją obligacijų vertę. Tai saugi ir patikima investicija. Vis dėlto, pelnas taip pat nebus labai didelis.
Investiciniai fondai – tai kolektyvinio investavimo modelis: fonde dažniausiai dalyvauja daug investuotojų. Jį valdo profesionali įmonė, kuri investuotojų lėšas investuoja į įvairias obligacijas, akcijas, nekilnojamąjį turtą ir įvairias kitas finansines priemones. Rinkdamiesi fondą, nustatote Jums priimtiną rizikos lygį, investicijos trukmę ir numatyti pelningumą. Turimus fondo vienetus galite bet kada parduoti, todėl tai gana saugus variantas pradedantiems investuoti.
Paskolos (P2P investavimas) – tai investavimas į paskolas individualiems asmenims arba verslui. Investicijas galite atlikti internetu, per įvairias tarpusavio skolinimo platformas. Toks investavimo būdas nereikalauja didelių pradinių investicijų: tai galite daryti turėdami vos 10 eurų. Tokio tipo investicijas patariama diversifikuoti: atlikti daug nedidelių investicijų, jas paskirstant skirtingoms paskoloms ir sumažinant rizikas.
Nekilnojamas turtas – nors nekilnojamas turtas laikomas išties pasiteisinančiu pirkiniu, jeigu nesate sukaupę pakankamai kapitalo jo įsigijimui, yra gerų žinių. Šiandien norint investuoti į NT, savo sąskaitoje nėra būtina turėti atliekamų šimtų tūkstančių eurų ar imti paskolą. Galima investuoti per NT investicijų fondus arba įsigyti įmonės, kuri valdo NT objektus, akcijų. Nekilnojamas turtas yra stabili ir patikima investicija, tačiau pasirinkus šį metodą patariama nusiteikti, kad tai bus ilgalaikis procesas, kuris reikalauja didesnių pradinių investicijų, lyginant su kitais investavimo būdais (pavyzdžiui, P2P).
Kriptovaliutos – virtualioje erdvėje egzistuoja įvairūs valiutų tipai, kurie leidžia internete atlikti anoniminius mokėjimus be tarpininkų. Prieš kelerius metus šios valiutos tapo „karšta” tema investuotojų bendruomenėje ir sulaukė didelio populiarumo. Kriptovaliuta gali būti gera investicija, tačiau kai kurie ekspertai tai lygina su kazino. Renkantis šį metodą, teks susitaikyti, kad yra nemaža rizika prarasti visus investuotus pinigus. Vis dėlto, pasisekus, per gana trumpą laiką galite padidinti savo investicija kelis ar dar daugiau kartų.