Neapmokestinamasis pajamų dydis (NPD) – tai pajamų dalis, kuriai netaikomas gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifas. Jis skirtas sumažinti mokestinę naštą mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams. NPD taikomas tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms, t. y. atlyginimui, o ne, pavyzdžiui, individualios veiklos ar dividendų pajamoms.
NPD dydis priklauso nuo žmogaus darbo užmokesčio: kuo didesnis mėnesinis atlyginimas, tuo mažesnis taikomas neapmokestinamasis pajamų dydis. Nuo 2024 m. sausio 1 d. maksimalus mėnesio NPD yra 747 eurai, tačiau tiksli jo suma skaičiuojama pagal formulę.
NPD formulė
Pagal galiojančius teisės aktus, NPD 2024 m. apskaičiuojamas taip, kaip pateikiama žemiau.
NPD mėnesio
- NPD = 747 – 0,5 × (DU – MMA), jei mėnesinio DU ≤ 2 167eurų
- NPD = 400 – 0,18 × (DU – 642), jei mėnesinio DU > 2 167 eurų
NPD metinis
- MNPD = 8 964 – 0,5 × (GMP – 12 × MMA), jei metinis DU ≤ 26 004 eurų
- MNPD = 4 800 – 0,18 × (GMP – 12 × 642), jei metinis DU > 26 004 eurų
Jei pajamų dydis NPD skaičiavimui viršija tam tikrą ribą, neapmokestinamasis pajamų dydis tampa nulinis. Pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, gyventojui taikytinas NPD perskaičiuojamas atsižvelgiant į kitas jo per metus gautas pajamas. Dėl per didelio mokestiniu laikotarpiu pritaikyto NPD išskaičiuota per maža mokesčio suma turi būti grąžinta į šalies biudžetą.

Ruošiatės investuoti? Pasinaudokite 5 vertingais patarimais

Paskola automobiliui ar veiklos nuoma – privalumai ir trūkumai

Kriptovaliutos – investavimo modelis, kuris užkariauja pasaulį ar nepamatuota rizika?
Savo mėnesinį neapmokestinamąjį pajamų dydį bus lengviau apskaičiuoti naudojantis VMI NPD skaičiuokle.
Kokioms pajamoms taikomas NPD?
Mėnesio NPD yra taikomas tik su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms, t. y. mėnesio NPD priklauso nuo tokių pajamų sumos:
- darbo užmokestis, priedai, premijos (mėnesio, ketvirtinės, metinės);
- ligos pašalpa už pirmas dvi ligos dienas;
- kompensacija už nepanaudotas atostogas;
- išmokos už viršvalandinį darbą, darbą švenčių ir poilsio dienomis, nakties metu, už prastovos laiką;
- atlyginimas už atostogas;
- teisės aktų nustatytus dydžius viršijantys dienpinigiai;
- nekonkuravimo kompensacijos, mokamos gyventojui, su kuriuo yra sudaryta darbo sutartis;
- kiti papildomi uždarbiai, bet kokiu būdu tiesiogiai darbdavio išmokami darbuotojui už jo atliktą darbą.
Didėjant pajamoms NPD mažėja, o pasiekus tam tikrą ribą, NPD netaikomas, atitinkamai yra sumokamas didesnis gyventojų pajamų mokestis (GPM).
Metams pasibaigus, įvertinamos gyventojo metinės pajamos ir nuo jų apskaičiuojamas metinis NPD. Jei gyventojas gavo kitų nei su darbo santykiais susijusių pajamų, jo metinės pajamos bus didesnės nei su darbo santykiais susijusios pajamos, nuo kurių metų eigoje buvo skaičiuojamas NPD, todėl teikdamas metinę pajamų deklaraciją, gyventojas turės grąžinti dalį GPM nuo per daug pritaikyto mėnesio NPD ar jo dalies.
Ar NPD geriau taikyti kas mėnesį ar kartą per metus?
Jei gyventojas dirba vienoje darbovietėje ir neplanuoja gauti daugiau pajamų, kurios turės įtaką metinio NPD skaičiavimui, tuomet NPD pravartu taikyti kiekvieną mėnesį. Tačiau, jeigu gyventojo mėnesinės pajamos nestabilios, pravartu taikyti metinį NPD. Verta kiekvieną kartą atsižvelgti į konkretų atvejį nes griežtų NPD taikymo taisyklių nėra.
Kokie yra NPD privalumai?
- Finansinė apsauga mažas pajamas gaunantiems asmenims – pajamos iki nustatytos ribos nėra apmokestinamos, todėl žmonės išsaugo didesnę savo pajamų dalį.
- Socialinio teisingumo skatinimas – mažesnes pajamas gaunantys gyventojai moka mažiau mokesčių, taip mažinami socialiniai ir ekonominiai skirtumai.
- Mokesčių apskaičiavimo supaprastinimas – sumažinamos apmokestinamos pajamos, todėl mažėja skaičiavimų sudėtingumas, administracinės išlaidos ir klaidų rizika.
- Ekonomikos skatinimas – žmonės, ypač su mažesnėmis pajamomis, gali daugiau išleisti, nes dalis jų pajamų lieka neapmokestinta.
- Teisingas pajamų apmokestinimas – pirmiausia pritaikomas NPD, todėl tik viršijanti nustatytą ribą pajamų dalis yra apmokestinama.
- Efektyvesnis mokesčių administravimas – aiški ir skaidri sistema užtikrina, kad mokesčiai būtų skaičiuojami sąžiningai ir efektyviai.
Kodėl svarbu žinoti savo NPD?
- Mažesnis pajamų mokesčio tarifas. Taikant NPD, sumažėja pajamų mokesčio našta, todėl „į rankas“ lieka daugiau pinigų.
- Tikslesnis atlyginimo planavimas. Darbuotojai gali geriau suprasti, kiek realiai gaus į sąskaitą.
- Teisingas pajamų deklaravimas. Pajamų mokesčio apskaičiavimas vyksta pagal VMI nustatytas taisykles, todėl svarbu teisingai deklaruoti pajamas.
Jeigu ieškote būdų optimizuoti savo finansus, remiantis ne tik NPD, verta apsvarstyti įvairias finansavimo galimybes. Pavyzdžiui, jei jums reikia refinansuoti esamas skolas, galite pasidomėti paskolų refinansavimu. Taip pat, jei planuojate didesnius pirkinius ar investicijas, verta apsvarstyti vartojimo paskolą, paskolą automobiliui ar būsto remontui.Planuojantiems įsigyti žemės sklypą taip pat yra galimybė gauti paskolą sklypui. Nesvarbu, ar jūsų tikslas yra išlaidų optimizavimas, ar naujos investicijos – svarbu gerai suprasti savo finansines galimybes ir naudotis tinkamais įrankiais.