Vienas iš aspektų, kuris vertinamas svarstant kiekvieną kredito paraišką, yra kredito istorija. Norint gauti paskolą, ji turi būti teigiama. Kas yra fizinių asmenų kredito istorija?
Kredito istorija – tai ataskaita, kurioje pateikiama informacija apie asmens turimus ir įvykdytus skolinius įsipareigojimus – tiek apie turimų įsipareigojimų dydį, tiek apie tai, kaip atsakingai grąžinamos paskolos.
Reikia nepamiršti, kad kredito istorijai įtakos turi ne tik bankų ar nebankinių skolintojų paskolos, bet ir lizingas, sąskaitos už komunalines paslaugas, garantijos už kitus asmenis ir kiti finansiniai įsipareigojimai. Todėl labai svarbu atsakingai vykdyti finansines operacijas ir visus mokėjimus atlikti visiškai ir laiku.
Neapgalvotas ir neatsakingas elgesys gali turėti neigiamos įtakos kredito istorijai, o tai reiškia, kad ateityje gali būti apribota galimybė naudotis įvairiomis finansinėmis paslaugomis.
Ruošiatės investuoti? Pasinaudokite 5 vertingais patarimais
Populiariausios paskolų rūšys šiandien
Ilgalaikė ar trumpalaikė paskola – svarbiausi kriterijai
Kas gali pakenkti kredito istorijai?
Vertinant fizinių asmenų kredito istoriją, atsižvelgiama ne tik į kredito įstaigos turimą informaciją apie ankstesnes paskolas ir jų grąžinimą, bet ir į duomenis iš įvairių duomenų bazių, pavyzdžiui, Banko kreditų registro, Kredito informacijos biuro ir kitų.
Kredito istoriją gali neigiamai paveikti keli veiksniai, pavyzdžiui:
- Pradelsti mokėjimai – laiku neapmokėtos sąskaitos gali turėti neigiamos įtakos kredito istorijai, tačiau jei pamiršote apmokėti sąskaitą ir ji buvo apmokėta praėjus kelioms dienoms po termino, nerimauti nereikia.
- Neoficialios pajamos – tiek paskoloms gauti, tiek kredito istorijai svarbu turėti nuolatines, oficialias pajamas.
Norint išvengti sugadintos kredito istorijos ir jos pasekmių, svarbu įvertinti savo galimybes prieš prisiimant bet kokius finansinius įsipareigojimus.
Kaip ir kur galiu patikrinti savo kredito istoriją?
Laiku nepadengti skoliniai įsipareigojimai ir kitos skolos daro neigiamą poveikį kredito istorijai, todėl svarbu ją stebėti, kad vėliau išvengtumėte nemalonių staigmenų.
Yra keletas būdų patikrinti savo kredito istoriją:
- Paprasčiausias būdas sužinoti savo aktyvių skolinių įsipareigojimų sumą – kreiptis į kredito įstaigas, kuriose paėmėte paskolas. Jei kyla sunkumų grąžinti paskolą, su kreditoriumi galima susitarti dėl kredito grąžinimo atostogų ar kitų grąžinimo sąlygų, kad išlaikytumėte teigiamą kredito istoriją;
Pasirinkite jums patogiausią ir tinkamiausią variantą, kad turėtumėte naujausią informaciją apie savo aktyvius kreditinius įsipareigojimus, skolas ir kredito istoriją. Dažniausiai pagrindinė informacija apie asmens kredito istoriją ir aktyvius įsipareigojimus pateikiama nemokamai, tačiau teikiamos ir mokamos paslaugos, suteikiančios daugiau galimybių ir išsamesnės informacijos. Daugiau informacijos pateikiama informacinėje medžiagoje, parengtoje duomenų bazės kūrėjų ir tvarkytojų.
Kaip išsaugoti teigiamą kredito istoriją?
Norint išsaugoti teigiamą kredito istoriją, svarbu prieš prisiimant finansinius įsipareigojimus atidžiai įvertinti savo galimybes ir laiku apmokėti visas sąskaitas. Vienas neapgalvotas sprendimas gali turėti neigiamos įtakos galimybėms ateityje, todėl taip svarbu būti atsakingam!
- Nesiskolinkite pinigų, jei nežinote, ar ir kada galėsite juos grąžinti;
- Rūpinkitės, kad sąskaitos faktūros būtų apmokamos laiku ir laikantis sutarties sąlygų;
- Neprisiimkite įsipareigojimų už kitą asmenį, pavyzdžiui, nepasirašykite išperkamosios nuomos sutarties savo vardu, jei įsigytą prekę naudoja ir įmokas moka kitas asmuo;
- Visada skolinkitės tik tiek, kiek reikia konkrečiam tikslui;
- Įsitikinkite, kad jūsų skoliniai įsipareigojimai atitinka realias galimybes mokėti. Ekspertai nurodo, kad bendra paskolų įmokų suma neturėtų viršyti 30 proc. visų mėnesio pajamų, tačiau nustatant optimalią kredito įsipareigojimų sumą svarbu atsižvelgti ir į kitus privalomus mokėjimus, išlaidas bei individualius aspektus. Būtent čia praverčia biudžeto planavimas, leidžiantis aiškiai matyti pinigų srautus ir geriau įvertinti savo tikrąjį finansinį pajėgumą.
Laikantis pagrindinių atsakingo skolinimosi ir finansinio raštingumo principų, galima išlaikyti teigiamą kredito istoriją, kuri suteikia galimybę naudotis įvairiomis finansinėmis paslaugomis, pvz., paskolomis ir lizingu. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad kredito istorija nėra vienintelis aspektas, į kurį atsižvelgiama vertinant paskolos ar lizingo paraišką. Taip pat svarbu atitikti ir kitus reikalavimus – amžiaus ribą, pajamų dydį ir kt.
Ką daryti, jei mano kredito istorija yra neigiama?
Sugadinta kredito istorija gali trukdyti ateityje, todėl reikia stengtis kuo greičiau ją pagerinti. Labai svarbu to neignoruoti, imtis atsakomybės ir iniciatyvos. Jei yra nesumokėtų skolų, susisiekite su skolintoju ir pabandykite susitarti dėl abiem pusėms priimtino sprendimo.
Jei skolos suma yra per didelė, galite pasikonsultuoti su finansų ekspertais ir išsiaiškinti, kokių galimybių esama tokioje situacijoje. Atminkite, kad nėra neišsprendžiamų problemų, jei ieškote būdų, kaip jas išspręsti.
Atkreipkite dėmesį, kad tokios finansinės paslaugos, kaip paskolų sujungimas, tinka tik tuo atveju, jei turite teigiamą kredito istoriją. Taigi, jei galvojate apie ateitį ir savo skolinių įsipareigojimų vykdymą laiku, apie tokią paslaugą reikia pagalvoti, kol dar neturite neigiamos kredito istorijos.